Życie jest darem
Na wiele rzeczy w życiu nie mamy wpływu. Nie wybieramy czasów, rodziców, koloru skóry, płci. Równie dobrze mogliśmy się urodzić w Azji lub na Syberii. Nie mieliśmy wyboru w co nas ubierano w dzieciństwie. Ale ostatecznie to od nas zależy jak przeżyjemy życie. 
Mamy czasy fotoshopu, świat chce mieć obraz idealny, bez zmarszczek, cellulitu, z bialutkimi zębami. Biblia w tym względzie rozczarowuje, nie ma w niej postaci idealnych, żadnych super bohaterów. Nawet Jezus jest zwykłym człowiekiem ze zwykłej rodziny. 
Biblia opisuje ludzi ulepionych z tej samej gliny, co my. Król Dawid, który nie radzi sobie ze swoimi dziećmi, Mojżesz, który nie radzi sobie z przywództwem. Pocieszające i pouczające. Życie nie polega na stawaniu się super bohaterami. Okazuje się, że mamy większe doświadczenie w porażkach niż w zwyciężaniu. 
Jeremiasz jest nazywany najbardziej ludzkim prorokiem. Już pierwsza strona księgi Jeremiasza otwarcie opisuje jego emocje, słabości, wątpliwości, zmagania. Ta zwyczajność jest pięknem. Świat potrzebuje normalnych ludzi, którzy są radośni mimo swych ułomności. Nasza ziemskość jest niezwykła, duchowa. Niebo zawiera w sobie ziemię. To jest piękno i tajemnica wcielenia. Nie można więc oddzielić tego co święte od tego, co powszednie. Całe nasze życie jest powszednie, a zarazem święte.

UTWORZYŁEM CIĘ WE WNĘTRZU MATKI

Wyjątkowe piękno, niepowtarzalna chemia. Jesteś z limitowanej edycji. Zamiast pytać kiedy stajemy się poetami, powinniśmy zapytać kiedy przestajemy nimi być? Każdy rodzi się poetą, artystą. Człowiek albo się staje albo przestaje być. Niszczeje lub się rozwija. Największym zagrożeniem życia jest śmierć zanim naprawdę umrzemy, przedwczesna śmierć, po której żyjemy jeszcze wiele lat.

Czego w życiu szukamy? Tańszego kurczaka? Czy głębszej mądrości, bycia szlachetniejszymi? Kim się stajemy? Coraz bardziej żywymi, czy martwymi? Jesteśmy istotami twórczymi. To, co twórcze pochodzi z połączenia z tym, co odwieczne, a nie jedynie z chęci zaprezentowania się. Albo wykorzystamy życie, albo roztrwonimy. Życie jest darem dla nas i dla innych. Nie chodzi jedynie o nasze zdolności i możliwości przebicia. Najpiękniejsza twórczość ma źródło w Twórcy, w kontakcie z duchowością, z tym, co niewyrażalne. 

NA PROROKA NARODÓW PRZEZNACZYŁEM CIĘ

Hebrajskie słowo "Natan" znaczy dawać. Bóg mówi, dałem cię narodom w postaci proroka! To już się stało, zanim się urodziłeś. Boża Ekonomia to dawanie. Bóg dał Jezusa. Dał zbawienie. Dał łaskę. Daje nas światu. Jeżeli żyjemy by brać, to żyjemy wbrew naszemu przeznaczeniu, pod włos. Jak długo można jechać samochodem pod prąd? Dawanie siebie to nasza podstawowa natura. Ptaki potrafią śpiewać, siedzieć, skakać, chodzić. Ale ich nadrzędną cechą jest latanie. Dawanie siebie jest nadrzędną cechą człowieczeństwa.

ALE JESTEM JESZCZE CHŁOPCEM...

Zawsze będziemy się czuć nieodpowiedni, jeśli jesteśmy szczerzy. Ale nie zawsze jesteśmy szczerzy. Chcemy się nadawać. Świat jest dość przerażający. Jeśli się troszkę nie obawiamy, to jesteśmy naiwni i zbyt pewni siebie. Pasuje tu pewien mądry wywód: Nie bój się, jeśli się boisz. Bo jeśli się nie boisz, to się bój. Nie chodzi o nasze emocje, ani nasze wyobrażenie o życiu. Chodzi o to jak Bóg nas ukształtował: nadajemy się mimo naszej zwyczajności. 
Grace Nichols była pierwszą czarnoskórą aktorką, która w 1967 roku wystąpiła w tv w innej roli niż służąca. Nie doceniała jednak swego wpływu na tysiące Afro Amerykanów. To, co dla ciebie zwyczajne, może być cudowne dla innych. To, co dla nas monotonne, nudne, może okazać się dla kogoś przełomowe. Czyny i postawy tworzą fale, nawet, jeśli nie widzisz jak docierają do brzegu. Teraz jest twój moment historii więc go wykorzystaj. Każda praca i działanie wykonane ze współczuciem i entuzjazmem może zmienić czyjeś życie. 

Wielu ludzi czyni z życia sztukę. Nauczycielki, które pieką dzieciom ciasteczka, pracownicy zakładu komunalnego, którzy z uśmiechem opróżniają nasze pojemniki, różnego rodzaju pasjonaci, jak choćby hodowcy gołębi. Tolkien napisał, "Gdyby więcej z nas ceniło bardziej jedzenie, uśmiech i pieśń niż ciułanie złota, świat byłby weselszy".
Życie jest pięknym darem. Biadolenie i marudzenie po prostu nie ma sensu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz